Lokalny Plan Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji (LPRUSiD) to strategiczny dokument określający kierunki rozwoju usług społecznych na poziomie lokalnym. Jego celem jest przekształcenie systemu opieki społecznej w model bardziej zindywidualizowany, oparty na usługach świadczonych środowiskowo, co pozwala na ograniczenie instytucjonalnych form opieki. Powstanie tego dokumentu wiąże się z realizacją krajowych i europejskich wytycznych dotyczących deinstytucjonalizacji, w tym Krajowego Planu Odbudowy oraz Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030.
Dzięki opracowaniu LPRUSiD otwierają się nowe możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój usług społecznych, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz wzmacnianie współpracy międzysektorowej. Dokument ten umożliwia także lepszą koordynację działań instytucji publicznych i organizacji społecznych na rzecz mieszkańców wymagających wsparcia.
Lokalny Plan Deinstytucjonalizacji Usług Społecznych, został opracowany przez specjalnie powołany Zespół ds. opracowania LPRUSiD i poddany konsultacjom społecznym.
Jako Centrum Usług Społecznych wzięliśmy udział w projekcie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie pt. „Spójna Polityka Społeczna Warmii i Mazur”. Celem projektu jest uspójnienie polityki włączenia społecznego realizowanej w regionie Warmii i Mazur, a także wypracowanie mechanizmu jej sprawniejszej koordynacji oraz lepszego przepływu informacji pomiędzy różnymi podmiotami.
Doradztwo dotyczące lokalnych planów deinstytucjonalizacji obejmie łącznie 71 gmin i powiatów z województwa warmińsko-mazurskiego, w tym naszą gminę. Wprowadzone zmiany w dokumencie pozwolą na skuteczniejsze wdrażanie polityki społecznej, zgodnie z obowiązującymi standardami oraz potrzebami lokalnej społeczności.
Treść Lokalnego Planu Deinstytucjonalizacji Usług Społecznych została uzupełniona o uwagi otrzymane w ramach doradztwa specjalistycznego dotyczącego Lokalnych Planów Deinstytucjonalizacji Usług Społecznych. Doradczyni, Pani Anna Tomulewicz, pomogła dostosować zapisy dokumentu do wytycznych krajowych oraz uspójnić go z obowiązującymi dokumentami w województwie warmińsko-mazurskim. Anna Tomulewicz jest członkinią zespołu do spraw zmiany systemu pomocy społecznej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ekspertem w zakresie deinstytucjonalizacji i rozwoju usług społecznych.
Lokalny Plan Rozwoju Usług Społecznych i Deinstytucjonalizacji został przyjęty uchwałą Rady Gminy 20 grudnia 2024 r
Znajdą to Państwo TU